Ako fungujú feromóny

Boli ste už niekedy sexuálne priťahovaný k niekomu okamžite akonáhle ste sa s ním stretli a neviete prečo? A to aj napriek tomu, že tá osoba vyzerala priemerne? Láska na prvý pohľad, chtíč a intenzívna príťažlivosť môžu byť súčasťou feromónovej príťažlivosti. Vedci v osmológii zistili, že obidve pohlavia sú navzájom priťahované chemickými látkami. Tieto chemikálie, feromóny, stimulujú sexuálne vzrušenie, túžbu, hladiny hormónov a dokonca aj plodnosť, keď sú uvoľnené. Feromóny sa šíria zápachom a vytvárajú sa prostredníctvom potu, slín a moču. 

Každý, kto sa pokúsil niekoho „zbaliť“ v posledných niekoľkých rokoch a hľadal informácie na túto tému, pravdepodobne narazil na termín feromóny. Feromóny sa často spomínajú ako magické, mystické zlúčeniny, ktoré vám pomôžu okamžite získať vytúženého partnera. Je zrejmé, že mnohé z týchto tvrdení sú len pokusom o predaj feromónových parfumov. Čo presne sú feromóny a je humbuk okolo nich opodstatnený?  

Je až neuveriteľné ako veľký vplyv dokáže mať správna vôňa na výber partnera. Feromóny sú látky, ktoré sú produkované našim telom a tak ako u živočíchov, tak aj u človeka dokážu stimulovať sexuálnu túžbu opačného pohlavia. Feromóny vyvolávajú prirodzenú fyziologickú reakciu tela a to bez toho, aby si to jedinec racionálne uvedomil. A to je práve dôvod, prečo je používanie feromónov silnou tajnou zbraňou. Feromónový parfém rešpektuje presné zloženie, ktoré sa v dlhodobých výskumoch ukázalo za optimálne. Parfémy dokážu podvedome zvýšiť náklonnosť opačného pohlavia. Vzbudzujú podvedomý rešpekt, dominanciu, sebavedomie a príťažlivosť. 

Vedecké štúdie opakovane dokazujú, že výber partnera nie je vôbec ovplyvnený vedome. Až 95% žien potvrdzuje, že nevie racionálne vysvetliť, prečo sa zaľúbili do konkrétneho muža. Keď však požiadame ženy, aby sa vyjadrili, ktoré charakteristiky by priradili k atraktívnym mužom, väčšina sa zhodne na sebavedomom vystupovaní, tajomnosti a nedostupnosti. A práve tieto charakteristické emócie v ľuďoch vyvolávajú feromónové parfémy. 

Renomované zdroje uvádzajú, že feromóny sú chemikálie, ktoré zvieratá, vrátane ľudí, vyrábajú. Sú trochu podobné hormónom. Hlavný rozdiel medzi nimi je, že hormóny pôsobia vnútorne na organizmus, zatiaľ čo feromóny pôsobia zvonka na inú bytosť. To je dôvod, prečo sú feromóny klasifikované ako ekto-hormóny alebo vonkajšie hormóny. 

Feromóny majú v živočíšnej ríši niekoľko veľmi dôležitých funkcií:

  • signalizácia potravinovej trasy ostatným členom stáda,
  • signalizácia nebezpečenstva,
  • spúšťanie sexuálneho vzrušenia a príťažlivosti
  • označenie teritória,
  • varovanie ostatných zvierat, aby odišli z konkrétnej oblasti,
  • posilnenie väzby medzi mamou a dieťaťom.

 

Väčšina z týchto funkcií v skutočnosti neovplyvňuje ľudí. Jednou z funkcií feromónov, o ktoré sa všetci zaujímame, je sexuálne vzrušenie.

Výskum feromónov sa začal výskumom francúzskeho prírodovedca Fabreho  v 19. storočí. Objavil, že jediný ženský motýľ ( Saturnia pavonia ) môže priťahovať desiatky samcov počas noci a prisúdil túto príťažlivosť určitej chemickej látke, ktorú ľudia nemôžu cítiť. Ďalšie štúdie rôznych druhov hmyzu ukázali, že feromóny slúžia nielen na prilákanie opačného pohlavia a rozmnožovanie. Tieto látky zabezpečujú chemickú komunikáciu medzi jedincami toho istého druhu a organizujú ich život v pároch, rodinách a kolóniách. Pre hmyz sú feromóny jediným komunikačným jazykom. Feromóny používajú včely na napadnutie nepriateľa či mravce na vybudovanie cesty k jedlu a podobne - existuje mnoho takýchto príkladov. Feromóny nútia hmyz, aby pôsobil na signál: bezpodmienečná reakcia okamžite nasleduje feromónový signál (a tak človek začal úspešne používať feromóny hmyzu a vytvára pasce na hmyz).  

Sexuálna príťažlivosť a feromóny

Androsterón je feromón, ktorý spôsobuje sexuálnu príťažlivosť žien k mužom. Iba 10% mužskej populácie však vylučuje veľké množstvo feromónov a títo muži sú považovaní za najsexy alebo  za najžiadanejších v populácii. Niektorí z týchto mužov nemusia byť ani fyzicky atraktívni, feromón androsterón však mení spôsob, akým ľudia vnímajú. 

Androsterón je produkovaný nadobličkami, semenníkmi a vaječníkmi a uvoľňuje sa cez ľudskú pokožku, vlasy a moč. Ženy tiež produkujú a uvoľňujú feromón, ale štyrikrát nižším tempom ako muži. Tento feromón je tiež produkovaný pohlavnými žľazami a vylučovaný mazovými žľazami v mužských aj ženských pohlavných orgánoch a má maskulinizujúce účinky na mužov. Ženy produkujú okrem androsterónu aj pohlavný feromón nazývaný kopulín. Muži však neprodukujú kopulín a zdá sa, že tento feromón koreluje s menštruačným cyklom žien. 

Hladiny feromónov, ktoré človek produkuje, výrazne ovplyvňujú ich sexuálnu aktivitu. Ľudia, ktorí produkujú zvýšenú hladinu feromónov, majú tendenciu mať sex častejšie, cítia sa istejšie a sexuálne príťažlivejší. Vysoké množstvá feromónov tiež robia ľudí sexuálne atraktívnejšími pre iných, a preto títo jedinci vzbudzujú väčšiu pozornosť. Feromóny môžu mať tiež opačný účinok a spôsobiť, že pre niektorých ľudí budete sexuálne odpudzujúcimi. Ľudia, ktorí zažijú lásku na prvý pohľad alebo cítia silnú príťažlivosť sa zvyčajne stretávajú s feromónovou príťažlivosťou. To isté sa dá povedať, keď sa s niekým stretnete a automaticky sa ním cíti odpudzovaný. Keď niekoho stretnete, nepáči sa vám a nemáte na to žiadny dôvod, pravdepodobne na vás taktiež pôsobí feromonálna reakcia. V týchto prípadoch vám vaše feromóny hovoria, že táto osoba nie je geneticky vhodná pre reprodukciu. 

Ako ľudia starnú, počet feromónov, ktoré produkujú, začína klesať. Pokles feromónov a hormónov, ku ktorému dochádza vo veku okolo 40 - 50 rokov, môže spôsobiť, že ľudia sa cítia sexuálne neatraktívni, osamelí, odlúčení, podráždení, depresívni a majú nízku sebaúctu. 

secret-scent-feromony-pre-muzov

Zvyšujú feronómy šancu na rande?

Winnifred Cutler v aténskom inštitúte publikoval mnoho štúdií, ktoré ukázali, že ženy po menopauze nad 40 rokov boli u mužov menej atraktívne kvôli poklesu ich hormónov a feromónov. Cutler, spolu s psychiatrami a výskumníkmi z Harvardu, dokončili štúdiu o postmenopauzálnych ženách, ktoré používali feromóny v parféme.

V tej istej štúdii ženy, ktoré používali feromóny, mali nárast v počte stretnutí s mužmi (rande). 74% žien, ktoré sa zúčastnili na štúdii, zaznamenalo obrovský nárast ich interakcií s mužmi, pričom väčšina žien uviedla, že majú sex častejšie a zažívajú viac intimity, ako sú objatia a maznanie po sexuálnom styku. Ďalšia štúdia zo San Francisco State University v roku 2002 ukázala, že ženy, ktoré nosili syntetické feromóny, boli pre ich partnerov atraktívnejšie. 

Hoci sa hovorí o tom, že sme schopní cítiť feromóny, tieto chemikálie nemajú zápach, ktorý dokážeme vedome odhaliť. Špecifické oblasti v našom nose spracovávajú feromóny a posielajú tieto informácie do mozgu, aj keď vôňu necítime. Feromóny sú prítomné v pote, ale nie sú tou zložkou, ktorá spôsobuje zápach. 

Ako presne to funguje?

Feromóny sa uvoľňujú z rôznych žliaz . U cicavcov sú to modifikované kožné žľazy umiestnené v rôznych častiach tela. V niektorých prípadoch môžu feromóny produkovať vnútorné orgány. Po uvoľnení musí tieto chemické signály zaznamenať iné zviera, aby sa dosiahol požadovaný výsledok. U ľudí je orgánom zodpovedným za túto funkciu vomeronazálny orgán (VNO). VNO, nazývaný tiež Jacobsonov orgán, sa nachádza v nose a vysiela signály priamo do hypotalamu v mozgu. 

Winnifred Cutler, jeden zo spoluobjaviteľov feromónov a reprodukčný biológ, otvoril Inštitút pre výskum žien v Athene a tvrdil, že vyrobené preparáty sú schopné reagovať s prírodným látkami nášho tela a majú rovnaký účinok ako prírodné feromóny. To znamená, že človek, ktorý neprodukuje dostatok feromónov, by mohol použiť syntetickú verziu feromónu, ktorá by vyvolala rovnakú sexuálnu príťažlivosť ako prírodná chemická látka. 

Prírodné feromóny sa líšia od človeka k človeku, ale existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť produkciu feromónov prirodzene:

  • Cvičte pravidelne - feromóny sa produkujú potom. Cvičenie zbaví vaše telo toxínov a keď sú vaše póry čistejšie, feromóny, ktoré produkujete, sú silnejšie. Pravidelné cvičenie u mužov tiež zvyšuje hladiny testosteró
  • Doplnky - existuje niekoľko doplnkov výživy, o ktorých sa uvádza, že zvyšujú hladinu testosterónu, vrátane zinku. Na trhu existujú aj produkty s prípravkom Dehydroepiandrosterone, DHEA.Táto chemická látka sa prirodzene vytvára v tele a zdá sa, že je predchodcom pohlavných feromó Užívanie doplnkov s DHEA môže zvýšiť sexuálnu produkciu feromónov. 

 

Chanel či Gucci?

Stojí za zmienku, že mnoho populárnych výrobkov, vrátane vôní Chanel a Gucci, už roky používali prísady bohaté na živočíšne feromóny (ambra, pižmo). Vedci tvrdia, že hoci tieto zlúčeniny môžu vyvolávať pozitívnu alebo príjemnú reakciu, nemalo by sa to zamieňať s feromónovou reakciou. Pravdepodobnejšie je, že ambergris a pižmo je pre človeka príjemná vôňa, ktorá nás priťahuje. Tieto prísady sa dnes vyrábajú synteticky (je to lacnejšie). 

Feromóny a materstvo

Vždy ma fascinovalo spojenie medzi matkami a ich deťmi. Výskum v tejto oblasti priniesol niekoľko zaujímavých informácií. Čo keď ľudské feromóny vstupujú do hry už od momentu, keď sa narodíme? Prečo sme ako ľudia vždy priťahovaní k svojej matke? Aj keď svoju mamu vidíte len dvakrát do roka, ale akonáhle ste spolu, viete, že spojenie medzi vami je automatické. Sú za tým feromóny? Vo svete ľudí sa myšlienka chemického prilákania môže zdať hlúpa, ale v skutočnosti to tak nie je. Mnoho atrakcií, ktoré zažívame pochádza práve z feromónov.  

Je dôležité pochopiť, že feromóny jedného druhu pozostávajú z iných chemikálií ako feromóny iného druhu. Každý druh chce priťahovať iba svoj vlastný druh. Preto ľudia nevytvárajú feromóny, ktoré priťahujú mačky či psy. 

Dajú sa feromóny zvýšiť aj prirodzene?

Existuje priama súvislosť medzi hladinami testosterónu a kvalitou prírodných feromónov, ktoré produkuje vaše telo. Feromóny sú vedľajším produktom hormónov, ktoré sa nachádzajú vo vnútri tela. Feromóny sú síce hormóny, ale sú to technicky, ako sme už spomínali, „ekto-hormóny“, pretože pôsobia mimo tela (normálne hormóny pôsobia vo vnútri tela). 

Odporúčame teda zamerať sa na:

Potraviny a nápoje, ktoré sú prírodnými inhibítormi aromatázy (zabraňujú premene voľného testosterónu na estrogény) a ktoré zvyšujú hladinu testosterónu ... výťažok z hroznového vína, nealkoholické červené víno, zelený čaj, červené hrozno, horká čokoláda, banány, hrášok čierny, vlašské orechy, kešu, hľuzovky, tekvicové semená, kokos, avokádo, chia semená, cesnak, zázvor, ustrica, melón, špenát, hovädzie mäso, zemiaky, tuniak, losos, sardinky, káva. 

Vyhýbajte sa: biely chlieb, spracované a jednoduché cukry, sladké drievko, sója, mliečne výrobky, alkohol, transmastné tuky, konzervované potraviny. Pokúste sa namiesto toho používať hnedý cukor, namiesto stolnej soli používajte himalájsku ružovú soľ a z vašej stravy čo najviac eliminujte šumivé nápoje. Mliečne výrobky, ako je mlieko a syry, môžu byť tiež zaťažené hormónmi, ktoré poľnohospodári používajú na to, aby ich kravy produkovali viac mlieka (a to môže byť škodlivé pre vaše zdravie). 

Osvedčený doplnok výživy: Zinok + horčík -  sú najlepšie doplnky výživy na udržanie a zlepšenie hladiny testosterónu. Úžasne pomáhajú pri únave, zotavovaní a odstraňovaní mentálnych problémov. 

Zamerajte sa skôr na veľké zložené pohyby ako na selektívne cvičenia (zdvíhanie závaží). Čo sú to kombinované cvičenia? Zložené cvičenia sú pohyby, ktoré využívajú viac kĺbov naraz. To znamená, že by ste sa mali zamerať na cvičenia, ktoré pôsobia na celé telo, alebo aspoň na niekoľko hlavných svalových skupín naraz. 

Zmeny životného štýlu sú samozrejme veľmi efektívne. Ak však máte záujem zlepšiť vaše šance, pozrite sa na niektorý z výrobkov, ktoré ponúkame nižšie.

feromony-pre-muzovferomony-pre-zeny